Skip to content

253 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 13, 2012

Property Information

Block323
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage4,920
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,600
50%
Improvement Value:$265,500
50%
Total Assessment$531,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,718+5.2%
2024$13,039+3.5%
2023$12,598+1.3%
2022$12,438+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 15393, Page 1767