Skip to content

225 Circle Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block323
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,088
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
63%
Improvement Value:$79,500
37%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,528+5.2%
2024$5,254+3.5%
2023$5,076+1.3%
2022$5,012+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 16760, Page 522Recorded6/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950