Skip to content

72 Seagoin RdBrick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block329
Lot732
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1776
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,776
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,800
74%
Improvement Value:$166,300
26%
Total Assessment$640,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,534+5.2%
2024$15,714+3.5%
2023$15,183+1.3%
2022$14,991+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 16042, Page 386Recorded3/31/2015

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5466, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1969