Skip to content

112 Seagoin Rd.Brick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block329
Lot701
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,207
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
49%
Improvement Value:$380,400
51%
Total Assessment$751,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,409+5.2%
2024$18,447+3.5%
2023$17,823+1.3%
2022$17,598+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1990