Skip to content

109 Seagoin Rd.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 10, 2002

Property Information

Block331
Lot805
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,625
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
41%
Improvement Value:$193,600
59%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539+5.2%
2024$8,116+3.5%
2023$7,842+1.3%
2022$7,743+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5440, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1975