Skip to content

42 Bark Rd.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block331
Lot859
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,240
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
43%
Improvement Value:$185,800
57%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+5.2%
2024$8,011+3.5%
2023$7,740+1.3%
2022$7,642+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$14,300
DeedBook 5059, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1993