Skip to content

100 Port Rd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block332
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,662
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,200
54%
Improvement Value:$119,700
46%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,791+5.2%
2024$6,454+3.5%
2023$6,236+1.3%
2022$6,157+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,662DeedBook 19247, Page 1831Recorded12/12/2022

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12414, Page 1722

Property Built

Built

Year Built: 1970