Skip to content

114 Port RdBrick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$561,495
Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block332
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class17
Description3SF2G-P
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,518
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
33%
Improvement Value:$288,900
67%
Total Assessment$432,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161+9.1%
2024$10,230+201.2%
2023$3,397+1.3%
2022$3,354+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$561,495
Sq Ft2,518DeedBook 19127, Page 975Recorded8/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 18158, Page 575Recorded11/19/2020