Skip to content

46 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 4, 1999

Property Information

Block340
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,904
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
46%
Improvement Value:$162,900
54%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+5.2%
2024$7,404+3.5%
2023$7,154+1.3%
2022$7,063+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5751, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372