Skip to content

50 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block340
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,566
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
48%
Improvement Value:$149,000
52%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+5.2%
2024$7,063+3.5%
2023$6,824+1.3%
2022$6,738+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 17983, Page 166Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 14219, Page 482

Property Sale

Sale
$138,670
DeedBook 5677, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372