Skip to content

78 Kettle Creek Dr.Brick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 16, 1979

Property Information

Block341
Lot521
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2018
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,500
57%
Improvement Value:$164,800
43%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,952+5.2%
2024$9,459+3.5%
2023$9,139+1.3%
2022$9,024+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3806, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1972