Skip to content

117 Neptune CtMantoloking, NJ 08738

Built 1935

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block35
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,645
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,100
71%
Improvement Value:$156,600
29%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,940+5.2%
2024$13,250+3.5%
2023$12,802+14.9%
2022$11,146+6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$689,000

From:

To:

Sq Ft1,645DeedBook 16203, Page 688Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 14724, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1935