Skip to content

104 D StreetBrick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 9, 2009

Property Information

Block365
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,033
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
36%
Improvement Value:$237,900
64%
Total Assessment$371,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+5.2%
2024$9,130+3.5%
2023$8,821+1.3%
2022$8,710+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 14268, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5752, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1999