Skip to content

2103 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC2103
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage686
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,800
81%
Improvement Value:$67,600
19%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+5.2%
2024$8,774+3.5%
2023$8,478+1.3%
2022$8,370+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft686DeedBook 19552, Page 274Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft686DeedBook 15675, Page 1317Recorded10/31/2013

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 5728, Page 143

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5249, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1969