Skip to content

5204 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC5204
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage675
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
79%
Improvement Value:$64,100
21%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+5.2%
2024$7,650+3.5%
2023$7,391+1.3%
2022$7,298+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

From:

To:

Sq Ft675DeedBook 18053, Page 103Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5694, Page 70

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5228, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1969