Skip to content

3101 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1969

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block36
Lot31
QualifierC3101
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.04

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage686
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
84%
Improvement Value:$67,600
16%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,657+5.2%
2024$10,129+6.2%
2023$9,537+1.3%
2022$9,413+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft686DeedBook 18285, Page 1608Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5631, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1969