Skip to content

101 C StreetBrick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block371
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1552
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,552
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,200
44%
Improvement Value:$137,800
56%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+5.2%
2024$6,015+3.5%
2023$5,811+1.3%
2022$5,738+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook 11797, Page 1892

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 10473, Page 1813

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4840, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1990