Skip to content

107 C StreetBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block371
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,585
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
50%
Improvement Value:$135,700
50%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,966+5.2%
2024$6,621+3.5%
2023$6,397+1.3%
2022$6,316+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 17966, Page 667Recorded7/15/2020

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 14918, Page 1073

Property Sale

SaleMulti
$307,000
DeedBook 14077, Page 1748

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 10387, Page 1078

Property Sale

SaleMulti
$136,900
DeedBook 5298, Page 905

Property Sale

SaleMulti
$148,900
DeedBook 4750, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1989