Skip to content

394 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1925

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 28, 1994

Property Information

Block37
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class19
Description3SF2G-P 3322
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,322
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,619,100
85%
Improvement Value:$282,800
15%
Total Assessment$1,901,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,126+5.2%
2024$46,692+3.5%
2023$45,113+1.3%
2022$44,542+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5134, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1925