Skip to content

100 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block380.20
Lot1
QualifierC1343
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,700
64%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,306+5.2%
2024$4,092+3.5%
2023$3,954+1.3%
2022$3,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
Sq Ft1,586DeedBook 18166, Page 1031Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10265, Page 1536

Property Sale

Sale
$127,215
DeedBook 5312, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100