Skip to content

902 Beacon Ave.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 3, 2015

Property Information

Block472
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,053
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,200
87%
Improvement Value:$55,100
13%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,856+5.2%
2024$10,318+3.5%
2023$9,970+1.3%
2022$9,843+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940