Skip to content

25 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block356
Lot424
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,042
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,600
76%
Improvement Value:$61,300
24%
Total Assessment$256,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+5.2%
2024$6,307+3.5%
2023$6,094+1.3%
2022$6,017+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,871

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 17290, Page 860Recorded11/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5566, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 4771, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1945