Skip to content

899 Linden AveBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$464,900
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block482
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,543
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
44%
Improvement Value:$151,400
56%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+5.2%
2024$6,629+3.5%
2023$6,404+1.3%
2022$6,323+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$464,900
Sq Ft1,543DeedBook 19721, Page 1126Recorded6/27/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970