Skip to content

893 Linden Ave.Brick, NJ 08723

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block482
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage504
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
73%
Improvement Value:$39,100
27%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+5.2%
2024$3,611+3.5%
2023$3,489+1.3%
2022$3,445-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
Sq Ft504DeedBook 20138, Page 42Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft504DeedBook 18040, Page 574Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft504DeedBook 16685, Page 1708Recorded3/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 12810, Page 1631

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 11718, Page 952

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 10198, Page 1664

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5557, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 48250, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1970