Skip to content

64 Sunset Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block611
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage948
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
54%
Improvement Value:$85,600
46%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,335+5.8%
2024$4,096+3.9%
2023$3,940+1.4%
2022$3,884+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft948DeedBook 15582, Page 1429Recorded7/12/2013

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 15185, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1950