Skip to content

194 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block556
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,603
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
67%
Improvement Value:$91,100
33%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,794+0.5%
2018$5,763+2.8%
2017$5,606+0.8%
2016$5,559+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950