Skip to content

789 Downey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 16, 2007

Property Information

Block564
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,422
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
48%
Improvement Value:$117,400
52%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+5.2%
2024$5,534+3.5%
2023$5,346+1.3%
2022$5,279+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 13760, Page 1634

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 5671, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 4764, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1985