Skip to content

73 Cedarhurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block617
Lot162
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
46%
Improvement Value:$134,000
54%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,432+5.2%
2024$6,113+3.5%
2023$5,906+1.3%
2022$5,832+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 17461, Page 734Recorded5/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 15211, Page 1501

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 5476, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$116,300
DeedBook 5075, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 4953, Page 163