Skip to content

815 Downey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block565
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,168
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,900
55%
Improvement Value:$95,700
45%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,440+5.2%
2024$5,170+3.5%
2023$4,995+1.3%
2022$4,932+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$416,000
Sq Ft1,168DeedBook 18779, Page 1547Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 16643, Page 952Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 16609, Page 784Recorded12/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970