Skip to content

803 Downey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block565
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,712
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
49%
Improvement Value:$123,000
51%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,212+5.2%
2024$5,904+3.5%
2023$5,705+1.3%
2022$5,633+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000
Sq Ft1,712DeedBook 18994, Page 777Recorded4/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955