Skip to content

843 Downey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 24, 2015

Property Information

Block565
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,500
46%
Improvement Value:$127,000
54%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,083+5.2%
2024$5,782+3.5%
2023$5,586+1.3%
2022$5,515+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16284, Page 1159Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$196,766

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16110, Page 1270Recorded6/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 11784, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1940