Skip to content

801 Lynnwood AveBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$247,900
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block567
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,070
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
58%
Improvement Value:$77,900
42%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,802+5.2%
2024$4,564+3.5%
2023$4,410+1.3%
2022$4,354+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$247,900
DeedBook 12604, Page 1406

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 11441, Page 1596

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 5665, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1950