Skip to content

482 Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block567
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage616
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
70%
Improvement Value:$46,500
30%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,991+5.2%
2024$3,793+3.5%
2023$3,665+1.3%
2022$3,618+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 17379, Page 673Recorded2/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 12064, Page 856

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 11513, Page 1132

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 10702, Page 818

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 4909, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1950