Skip to content

864 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Feb 28, 1995

Property Information

Block574
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,188
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
53%
Improvement Value:$101,900
47%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,615+5.2%
2024$5,337+3.5%
2023$5,157+1.3%
2022$5,092+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 5248, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1955