Skip to content

455 Driver AveBrick, NJ 08723

Built 1954

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block656
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,184
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
50%
Improvement Value:$118,000
50%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+5.2%
2024$5,831+3.5%
2023$5,634+1.3%
2022$5,562+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5560, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1954