Skip to content

845 Sterling Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block576
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,843
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
48%
Improvement Value:$123,100
52%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073+5.2%
2024$5,772+3.5%
2023$5,577+1.3%
2022$5,506+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,843DeedBook 18609, Page 546Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,843DeedBook 16452, Page 896Recorded7/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$262,000
DeedBook 12190, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1950