Skip to content

491 Glenwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block576
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,204
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
48%
Improvement Value:$117,600
52%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+5.2%
2024$5,538+3.5%
2023$5,351+1.3%
2022$5,284+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,204DeedBook 18765, Page 657Recorded11/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 4851, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1989