Skip to content

850 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Dec 13, 2013

Property Information

Block576
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,086
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
57%
Improvement Value:$87,000
43%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+5.2%
2024$5,020+3.5%
2023$4,851+1.3%
2022$4,789+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,086DeedBook 15710, Page 1738Recorded12/18/2013

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 15142, Page 763

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4745, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1970