Skip to content

488 Fairfield AveBrick, NJ 08723

Built 2005

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block578
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,680
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
37%
Improvement Value:$206,700
63%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,410+5.2%
2024$7,993+7.0%
2023$7,473+1.3%
2022$7,376+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,680DeedBook 18471, Page 942Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 16418, Page 321Recorded6/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 2005