Skip to content

825 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block585
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage4,114
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
37%
Improvement Value:$390,200
63%
Total Assessment$622,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,066+5.2%
2024$15,270+3.5%
2023$14,754+1.3%
2022$14,567+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 19172, Page 1915Recorded9/21/2022