Skip to content

11 Cedar Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$178,522
Last Sale Date
Jan 19, 2012

Property Information

Block619
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2-1SF 1621
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,621
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
46%
Improvement Value:$136,100
54%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+5.2%
2024$6,189+23.5%
2023$5,010+1.3%
2022$4,946+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$178,522
DeedBook 15114, Page 1000

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 13620, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1940