Skip to content

517 Laurel Ave.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 23, 2000

Property Information

Block596
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage622
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
71%
Improvement Value:$44,600
29%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,942+5.2%
2024$3,746+3.5%
2023$3,620+1.3%
2022$3,574+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10071, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1940