Skip to content

518 Harvey Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block596
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage760
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
58%
Improvement Value:$78,100
42%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,807+5.2%
2024$4,569+3.5%
2023$4,414+1.3%
2022$4,358+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000
Sq Ft760DeedBook 19383, Page 648Recorded5/19/2023

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 16872, Page 966Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 13631, Page 431

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook 11204, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1950