Skip to content

771 Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block596
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,249
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
56%
Improvement Value:$94,700
44%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,517+5.2%
2024$5,244+3.5%
2023$5,067+1.3%
2022$5,003+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960