Skip to content

760 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block597
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage3,285
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
53%
Improvement Value:$199,600
47%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,916+5.2%
2024$10,375+3.5%
2023$10,024+1.3%
2022$9,897+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 17798, Page 648Recorded2/24/2020