Skip to content

374 Drum Point RdBrick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block190
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage3,401
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,100
40%
Improvement Value:$418,800
60%
Total Assessment$698,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,053+5.2%
2024$17,158+3.5%
2023$16,578+1.3%
2022$16,368+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 19578, Page 1069Recorded1/9/2024