Skip to content

158 Pinehurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block615
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
53%
Improvement Value:$101,400
47%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,538+5.2%
2024$5,264+3.5%
2023$5,086+1.3%
2022$5,021-4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$384,900
Sq Ft1,080DeedBook 19676, Page 650Recorded5/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 10075, Page 406

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4744, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1955