Skip to content

130 Breton Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 6, 2013

Property Information

Block615
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,364
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,800
58%
Improvement Value:$89,000
42%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+5.2%
2024$5,151+3.5%
2023$4,976+1.3%
2022$4,914+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 15447, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1940