Skip to content

101 Cedarhurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 22, 2008

Property Information

Block616
Lot147
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G 101868
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,868
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
44%
Improvement Value:$149,800
56%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+5.2%
2024$6,550+3.5%
2023$6,329+1.3%
2022$6,248+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 14144, Page 1080

Property Built

Built

Year Built: 1940