Skip to content

18 Liverpool RdBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block640
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage700
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
67%
Improvement Value:$44,400
33%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,474+5.2%
2024$3,302+3.5%
2023$3,190+1.3%
2022$3,150+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft700DeedBook 19555, Page 1474Recorded12/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950